Umberto Eco, İtalya’da yeni yayınlanan kitabı “A Paso Di Gambero”da (Karides Hızı) geriye doğru giden tariha bakıyor…

30 Haziran 2006

“Tarihte ne zaman çok şiddetli ivmeler olsa, bir etki-tepki fenomeni görülür. Zaten “reaksiyoner” (gerici) kelimesi de buradan geliyor. Fransız devriminden sonra, on yıllar boyunca restorasyon dönemi oldu. Ardından gelen 20. yüzyılsa bir hız ve ivme çağıydı. Bazı eğilimler, deyim yerindeyse, yüzyıllar boyunca kuluçkada bekleyen eğilimler, birden patladılar. Bunu derken, ezilen hakların kurtuluşunu, kadınların özgürleşmesini, proleteryanın elde ettiği hakları, etnik, toplumsal, her türden cinsel azınlığa saygıyı, ebeveyn sultasını aşan gençleri, çekirdek ailenin esnekleşmesini ve benzeri değişmeleri düşünüyorum. Bütün bu “özgürleşmeler” hakkında istediğimizi düşünebiliriz, ama şurası kesin ki, bunlar birden bire gerçekleştiler. Toplumsal gövdenin çok geniş kesimleri bunları hiçbir zaman kabul etmedi. Bu geriye dönüşün olabilmesi için, iktidarın red sendromlarına tercüman olacak sesi vermeleri yetti –ABD’de Bush, Avusturya’da Haider, İtalya’da Berlusconi ve Lombardiya hareketi…
“Dünyanın güneşin etrafında döndüğünü kabul ettirmek için gereken zamanı düşünsenize! Evrim Teorisi, çok daha hızlı bir şekilde kabul edildi. İşte şimdi bugün, bunu reddeden ya da en azından kapsamı daraltmak isteyen gerici bir hareketle karşı karşıyayız. Ve artık sadece Amerika’nın “Orta Batı”sındaki bir takım yobazlar değil söz konusu olan. Evrim teorisinin muhalifleri arasında bugün ABD başkanı ve İtalyan okulları da var. (2004 yılında, ders programlarından Evrim Teorisi çıkartıldı.)”
_kaynak:express [62]
Share on :

1 yorum:

gaykedi dedi ki...

Tencere Dibin Kara, Seninki Benden Kara !

Harvard Üniversitesi Profesörü Niall Ferguson 'kavga analisti' yeni kitabında, soğuk savaş sonrası yani son dönemde, Samuel Huntington'un tersine, medeniyetler arası çatışma değil, medeniyetlerin kendi içinde kavgaları, temel katliam nedeni olarak ortaya ve ön plana çıkartıyor. Yani kavganın önemli ölçüde Hıristiyan-Müslüman kavgası yerine daha çok, mesela, Hıristiyanlar arasında Katolik-Protestan kavgası veya Müslümanlar arasında şeriatcı-laik, Sünni-Şii gibi olgular olduğunu düşünüyor.

Papanın İslam elestirisi beni cok rahatsız etmedi cünkü, demokrasilerde hakaret-küfür etmeden hersey elestirilebilir, müslümanlar yok tanrinin oğluymus, isa ölmüşmüş, içki kutsalmış, yok incil bozulmuş, günah cikartmakta neymiş diyerek hiristiyanlari elestirmiyorlarmi, ben secmek zorunda kalsam islam şeriatı yerine papanin bugünkü teokrasisinde yaşamayı tercih ederim, şu an en azından islam şeriatından cok daha bilimle barışık ilerici olduklarını papanın evrim teorisini bile sadece tanrının izniyle olmuştur şerhiyle kabul ettigini biliyorum.

Evet papa evrim teorisini kabul etti cünkü bu gercegi inkar ederek müslümanlara göre cok daha egitimli hiristiyanları dinden biraz daha sogutmak istemedi.. ( evrim teorisine inanmıyanlar, biyoloji tıp ve genetik biliminede inanmıyor demektir, apansitleri patlayınca doktora degil bir imama gitmelerini tavsiye ederim,böylece öbür dünyaya daha cabuk ulasirlar ! ve not hemen ateistlikle suclamayin, atesit degilim )

http://gaykedi.blogspot.com/

 
Copyright © 2015 benhayattayken
Distributed By My Blogger Themes | Design By Herdiansyah Hamzah